+421(0)0908 252 350
NOVINKY
18.04.2016
Nové elektrické polohovateľné lehátko
Výškovo nastaviteľné v troch častiach, pohodlné podpery pre ruky.
12.08.2014
KOZMETICKÁ AKU
Pre viac informácií kliknite na: Kozmetická aku.
Tradičná čínska medicína

Na úvod zopár slov k pojmu Tradičnej čínskej medicíny (TČM).

Čínske lekárstvo je predovšetkým filosofia udržania rovnováhy. Objektom tu nie je choroba, ale človek. Nezameriava sa na odstraňovanie príznakov, ale na liečbu "koreňa", tedy prvopôvodcu ochorenia. Medzi rôznymi etnomedicínami je jedinečná v tom, že sa zachovala v úplnej podobe od pradávnych dob.

V starovekej Číne platil zákaz pitvania, a tak ostávalo len dôsledné pozorovanie života v prírode a vyvodzovanie súvislostí. To nakoniec viedlo k vytvoreniu teorie jinu a jangu. Pre nás je dôležitý fakt, že všetky orgány, jinové i jangové, sú navzájom poprepájané drahami (meridiány) a majú svoju projekciu aj na povrchu tela. Takáto sieť umožňuje komunikáciu z akéhokoľvek miesta organismu na iné miesto. Východná medicína vznik ochorenia vysvetluje ako poruchu toku energie, jej nedostatok, alebo prebytok.

TČM zahŕňa fytoterapiu, akupunktúru, akupresúru, dietetiku, moxovanie, bankovanie a techniky ozdravného energetického cvičenia Qikung.

Meridiány


Diagnostika podľa TČM sa robí:
  • Dotazovaním. Základ tvorí tzv " 10 otázok", ktoré hodnotia vzťah k teplu a zime, potenie, bolesti hlavy, bolesti po tele, chuť k jedlu, vymešovanie, pocity po tele, zmyslové orgány, smäd, spánok, sexualitu a gynekologiu.
  • Diagnostikou z jazyka. Tu sa hodnotí tvar, farba a velkosť tela jazyka, povlak- jeho hrúbka a farba. Ďalej celková pohyblivosť, praskliny, vlhkosť povrchu...  Jazyk nám hovorí o "hmote" v tele, tedy o kvalite krve, telesných tekutín. Má obrovskú výpovednú hodnotu.
  • Diagnostikou z pulsu. Každý orgán má svoju " pozíciu", kde sa dá zjistiť jeho energetický stav. Puls sa odoberá na radiálnej artérii obidvoch rúk. 
  • Ja používam prístroj Supertronic ako doplňkovú metodu. Na koncových bodoch zistím energetickú plnosť alebo prázdnotu jednotlivých meridiánov.

Nie je pre nás jednoduché prijať svet meridiánov, akupunktúrnych bodov a toku energie. Stojíme iba tvárov v tvár výsledkom liečenia, ktoré funguje už po tisícročia.


©2020 www.masazeterapie.sk, všetky práva vyhradené
web dizajn a programovanie www.webdizajn.glirp.sk