Celotelová akupunktútra - Celostná diagnostika, Irisdignostika, Alternatívna medicína, čínska medicína

tradičná čínska medicína, masáže
Irisdiagnostika, celostná medicína
tradičná čínska medicína, masáže
Odhlásiť sa
Prejsť na obsah

Celotelová aku

Na úvod zopár slov k pojmu Tradičnej čínskej medicíny (TČM).

Čínske lekárstvo je predovšetkým filozofia udržania rovnováhy. Objektom tu nie je choroba, ale človek. Nezameriava sa na odstraňovanie príznakov, ale na liečbu "koreňa", teda prvopôvodcu ochorenia. Medzi rôznymi etnomedicínami je jedinečná v tom, že sa zachovala v úplnej podobe od pradávnych dôb.

V starovekej Číne platil zákaz pitvania, a tak ostávalo len dôsledné pozorovanie života v prírode a vyvodzovanie súvislostí. To nakoniec viedlo k vytvoreniu teórie jinu a jangu. Pre nás je dôležitý fakt, že všetky orgány, jinové i jangové, sú navzájom poprepájané dráhami (meridiánmi) a majú svoju projekciu aj na povrchu tela. Takáto sieť umožňuje komunikáciu z akéhokoľvek miesta organizmu na iné miesto. Východná medicína vznik ochorenia vysvetľuje ako poruchu toku energie, jej nedostatok, alebo prebytok.
Čínska medicína
Diagnostika podľa TČM sa robí:
  • Vyhodnotením odpovedí. Základ tvorí tzv. "10 otázok", ktoré hodnotia vzťah k teplu a zime, potenie, bolesti hlavy, bolesti po tele, chuť k jedlu, vylučovanie, pocity po tele, zmyslové orgány, smäd, spánok a gynekológiu.
  • Diagnostikou z jazyka. Tu sa hodnotí tvar, farba a veľkosť tela jazyka, povlak - jeho hrúbka a farba. Ďalej celková pohyblivosť, praskliny, vlhkosť povrchu...  Jazyk nám hovorí o "hmote" v tele, teda o kvalite krvi, telesných tekutín. Má obrovskú výpovednú hodnotu.
  • Diagnostikou z pulzu. Každý orgán má svoju "pozíciu", kde sa dá zistiť jeho energetický stav. Pulz sa odoberá na radiálnej artérii obidvoch rúk.
  • Ja používam prístroj Supertronic ako doplnkovú metódu. Na koncových bodoch zistím energetickú plnosť alebo prázdnotu jednotlivých meridiánov.
CELOSTNÁ MEDICÍNA
Kateřina Sojková
DO Strojár, 3. poschodie,
miestnosť č. 308
Vajanského námestie 2
Martin 036 01
tradičná čínska medicína
CELOSTNÁ MEDICÍNA A MASÁŽE
       
Návrat na obsah